Cerere de propuneri de proiecte: "Sprijin pentru măsurile de informare privind politica de coeziune a UE"

25 Octombrie 2020
Comisia Europeană a lansat la 19 octombrie a.c. o cerere de propuneri de proiecte care vizează creșterea vizibilității realizărilor/investițiilor politicii de coeziune a UE, atât în rândul publicului larg, cât şi al părţilor interesate din domeniu.
Titlul cererii: “Sprijin pentru măsurile de informare privind politica de coeziune a UE”

Obiectivul general:

Obiectivul principal este de a oferi sprijin pentru elaborarea și difuzarea de informații și de conținut privind politica de coeziune a UE, inclusiv printre altele, „Fondul pentru o tranziție justă” și „Planul de redresare pentru Europa”, respectând în același timp independența editorială completă a persoanelor implicate.

Tematici abordate:

Propunerile ar trebui să facă referire la contribuția politicii de coeziune la:
  • stimularea creării de locuri de muncă, a creșterii și a investițiilor la nivel regional și național, precum și la creșterea calității vieții cetățenilor săi;
  • sprijinirea realizării priorităților majore ale UE și ale statelor membre, care includ, pe lângă crearea de locuri de muncă și creșterea economică, combaterea schimbărilor climatice, protecția mediului, dezvoltarea cercetării și a inovării;
  • consolidarea coeziunii economice, sociale și teritoriale în UE, în paralel cu reducerea disparităților care există în țările și regiunile UE și între acestea;
  • sprijinirea regiunilor astfel încât acestea să beneficieze de globalizare, profitând de caracterul lor specific în cadrul economiei mondiale;
  • consolidarea proiectului european, deoarece politica de coeziune se află în serviciul direct al cetățenilor UE.

Eligibilitate: organizații de presă/agenții de presă de diferite tipuri, organizații non-profit, autorități publice (naționale, regionale, locale), universități, instituții de învățământ, centre de cercetare, entități private, etc.

Bugetul: 5.000.000 €; cofinanțare de 80%; maximum 300.000 €/proiect

Data limită pentru depunerea aplicațiilor: 12 ianuarie 2021 (ora 12:00 la Bruxelles)

Fişa de prezentare se regăsește în anexă.

Informare din partea Serviciului Pregătire Proiecte şi Contractare – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon: 0262 211 947, email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.